Tervezzünk modern játszóteret!
Az egyre nagyobb uniós szabályozás a játszótereket sem kíméli, bár a tapasztalat kifejezetten az, hogy a ’80-as, ’90-es évek stílusához viszonyítva ez kifejezetten jót tett a közterületek e vidám színfoltjainak. Az önkormányzatok számára kihívást jelent a magas minőségi és biztonsági előírásokon túl a lakossági igény kielégítése is. Mivel a játszótereket általában a legkisebbektől kezdve egészen a kamasz korosztályig terjedő generáció látogatja, úgy kell megtervezni a játszótereket, hogy minden igénynek eleget tudjon tenni.
A hinták területén sincs ez másként. Az apró, éppen csak ülni tudó apróságok számára a bölcsőhinta jelenti a biztonságos megoldást. A T-alakú kiesésgátlónak köszönhetően a csöppség nem csúszik ki belőle, a háttámla pedig stabilan tartja hátul is. A gumi váznak köszönhetően a meleg, nyári napokon nem hevül fel sem a bölcsőhinta ülőrésze, sem pedig a váza, így a kicsit nem égeti meg egyik sem.
Az óvodás és kisiskolás korosztály számára a lehetőségek tárháza már sokkal gazdagabb. A hagyományos hinta mellett kétszemélyes hintákkal is találkozhatunk, amit így testvérek, barátok akár egyszerre is használhatnak.
És természetesen hiba lenne elfelejtkezni az évek óta favoritnak számító fészekhintáról, mely egyre több formában és méretben kapható. A normál fészekhinta általában több, mint egy méter átmérőjű, s rendkívül strapabíró. Közületi játszóterek esetében egyre elterjedtebb, ma már ritka, hogy játszóteret e nélkül lehessen látni, inkább több darabot szoktak telepíteni, nemritkán különböző méretekben, vagy több nagyobbat egyszerre. Előnye, hogy több óvodás- vagy kisiskolás korú gyermek is ráfér, a kamaszokat is elbírja – sőt olykor egyszerre többet is –, de szülők is fel tudnak rá ülni az apró, esetleg még félős vagy éppen félelmetesen aktív aprósággal. Hát igen, hintából soha nem elég a sok.